Po co wykonujemy badanie dna oka?

Zaburzenia ostrości widzenia, a także inne nieprawidłowości związane ze wzrokiem są najczęstszą przyczyną wizyt u lekarza okulisty. W zależności od objawów wykonuje on odpowiednie badania diagnostyczne, wśród których może się znaleźć również badanie dna oka. Na czym ono polega i w jakim celu jest przeprowadzane?

Wydaje się, że u okulisty można zdiagnozować jedynie choroby oczu. Tymczasem okazuje się, że niektóre z badań okulistycznych mogą także ocenić stan zdrowia pacjenta. Z pewnością należy do nich badanie dna oka zwane także oftalmoskopią. Dzięki niemu można dowiedzieć się, w jakim stanie jest wzrok, lecz także wykryć cukrzycę, miażdżycę czy nadciśnienie. W związku z tym wskazanie do tego typu badania może pochodzić nie tylko od okulisty, ale także od kardiologa czy diabetologa.

Najczęstsze schorzenia, jakie można zdiagnozować za pomocą badania dna oka:

  • choroby wzroku,
  • cukrzyca,
  • miażdżyca,
  • zaburzenia neurologiczne,
  • nadciśnienie.

O to, kiedy najlepiej wykonać badanie dna oka zapytaliśmy lekarza z centrum okulistyki Optomed – Piotra Jaworskiego. Wszelkie zaburzenia wzroku, w szczególności zaś zaburzenia ostrości czy też widzenia barw powinny być sygnałem, że warto udać się do okulisty. Jeśli lekarz uzna, że są ku temu podstawy, z pewnością przeprowadzi oftalmoskopię. Wskazaniem do tego badania będzie także miażdżyca oraz przebyty udar mózgu. Z pewnością warto go także wykonać przy nadciśnieniu oraz cukrzycy, twierdzi nasz rozmówca.

Należy także pamiętać o tym, że z wiekiem wzrasta podatność na różne choroby, w tym także schorzenia oczu. W związku z tym warto regularnie przeprowadzać kontrole okulistyczne, uwzględniające badanie dna oka. Częstotliwość wykonywania powinna być uzależniona od wieku, a przede wszystkim od zaleceń lekarza. Z pewnością przed ukończeniem czterdziestego roku życia dobrze jest wykonywać oftalmoskopię przynajmniej raz na trzy lata, po czterdziestce raz na dwa lata, natomiast po pięćdziesiątym roku życia raz do roku. Są to oczywiście sytuacje typowe, dotyczące osób zdrowych, które nie zgłaszają poważniejszych problemów ze wzrokiem. We wszystkich innych przypadkach decyzja o badaniu powinna uwzględniać przede wszystkim wskazania okulisty.

Aby przeprowadzić badanie dna oka, najczęściej stosuje się krople rozszerzające źrenicę, po aplikacji których za pomocą oftalmoskopu lekarz może dokładnie obejrzeć dno oka. Są jednak metody, które pozwalają uniknąć stosowania tego typu kropli. Stosując nowoczesny sprzęt do badania dna oka w podczerwieni, można wykonać fotografię dna oka bez konieczności rozszerzania źrenicy. Jest to bardzo ważne dla pacjentów prowadzących samochód, ponieważ po badaniu bez przeszkód można prowadzić pojazdy mechaniczne.

Nowoczesne poradnie okulistyczne oferują także badanie OCT, które w znakomity sposób poszerza diagnostykę i ma wczesnym etapie pozwala wykryć wiele patologii, które w standardowym badaniu mogły pozostać nierozpoznane. Badanie to nie wymaga poszerzania źrenic, a do tego jest trwałe zapisywane w pamięci komputera i pozwala w dogodny sposób porównywać je w przyszłości z kolejnymi wynikami.

Podsumowując, oftalmoskopia to niezwykle przydatne badania, które może pomóc w diagnozie wielu chorób, nie tylko tych związanych ze wzrokiem.

Poprzedni artykułNarty za granicą. Gdzie warto wyjechać?
Następny artykułZ jakich materiałów wykonuje się urządzenia na placach zabaw?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj