Nawilżacze powietrza – kiedy są niezbędne i jak wybrać odpowiedni?

Komfort podczas przebywania w domu zależy od wielu czynników. Między innymi od panującej we wnętrzach temperatury oraz poziomu wilgotności powietrza. Obie kwestie mają wpływ nie tylko na komfort i samopoczucie domowników, ale także na zdrowie. Aby zadbać o jakość oraz optymalne nawilżenie powietrza w domu należy się zaopatrzyć w nawilżacz powietrza. W niniejszym artykule przybliżmy zasadę działanie sprzętu i podpowiemy, na co zwracać uwagę przy zakupie.

Nawilżacz powietrza – co to za sprzęt?

Czym są nawilżacze powietrza? To urządzenia, których zadaniem jest nawilżyć powietrze do optymalnego poziomu wilgotności. W zależności od rodzaju – zasady działania mogą się różnić, ale o tym opowiemy w kolejnych akapitach. Profesjonalne nawilżacze powietrza zastąpiły domowe – i mało skuteczne – sposoby na podniesienie poziomu wilgotności w mieszkaniu. Niegdyś stosowało się na przykład miseczkę z wodą, powieszony na kaloryferze mokry ręcznik lub ceramiczny pojemnik z wodą na kaloryfer. Jeśli jednak naszym problemem jest suche powietrze w mieszkaniu to zdecydowanie lepiej zdecydować się na nawilżacz powietrza: https://www.neonet.pl/nawilzacze-i-oczyszczacze-powietrza/oczyszczacze-powietrza.html.

Nawilżacze powietrza – kiedy je stosować?

Nawilżacz powietrza jest niezbędny, kiedy wilgotność powietrza w pomieszczeniach jest zbyt mała. Warto wyjaśnić, kiedy tak się dzieje i jaka powinna być optymalna wilgotność. Otóż dla prawidłowego funkcjonowania organizmu musimy utrzymywać wilgotność na poziomie 40-60%. Nawilżacz powietrza należy więc zastosować, kiedy poziom wilgotności w pomieszczeniach jest niższy niż 40%, a bezwzględnie trzeba nawilżyć powietrze, kiedy spada poniżej 30%. Dla określenia poziomu wilgotności przydaje się higrometr – pokazuje on wskaźnik zawartości pary wodnej w powietrzu. Niektóre modele nawilżaczy są wyposażone we wbudowany higrometr, co znacznie ułatwia utrzymanie równego poziomu wilgotności w domu.

Czasem można jednak zaobserwować pewne objawy, które powinny skłonić nas do zakupu nawilżacza. Są to: bezsenność, suchość śluzówek, suchość w gardle, uporczywy kaszel, częste infekcje, problemy z oddychaniem, suchość skóry, szybkie osiadanie kurzu na meblach i podłodze. Warto wiedzieć, że zbyt suche powietrze jest równie szkodliwe dla organizmu co nadmierna wilgotność (wówczas na ścianach może wyjść tak zwany grzyb, bardzo groźny dla człowieka). Urządzenie do nawilżania powietrza przyda się szczególnie wtedy, gdy mamy w domu małe dziecko. Dzieci są bowiem szczególnie podatne na choroby górnych dróg oddechowych spowodowane nieodpowiednim poziomem wilgotności.

Nawilżacze powietrza – rodzaje

Nawilżacz nawilżaczowi nie równy. Na rynku dostępne są różne rodzaje tych urządzeń. Poniżej przyjrzymy się kilku rodzajom nawilżaczy.

Nawilżacz ultradźwiękowy

Ultradźwiękowy nawilżacz powietrza działa w taki sposób, że – emitując fale ultradźwiękowe – rozbija cząsteczki wody i wypuszcza je jako mgiełkę (ciepłą lub zimną). Tego typu nawilżacze nie są jednak polecane właścicielom zwierząt, które są wrażliwe na niesłyszalne dla człowieka ultradźwięki. Używając nawilżaczy ultradźwiękowych, trzeba pamiętać o tym, aby używać wyłącznie wody destylowanej lub po odwróconej osmozie.

Nawilżacz parowy

W przypadku nawilżaczy parowych mamy do czynienia z podgrzewaniem wody, która następnie ulatnia się jako ciepła mgiełka. Tego typu nawilżacz oczyszcza i nawilża powietrze, a także może delikatnie podnieść temperaturę (przez to, że zasada jego działania opiera się na podgrzewaniu wody).

Nawilżacz ewaporacyjny

Nawilżacz powietrza ewaporacyjny pochłania powietrze z pokoju, a następnie wypuszcza je w formie mgiełki. Oczywiście również jest to urządzenie, zasilane energią elektryczną. Niemniej pobór energii jest niewielki, a samo urządzenie ma małe gabaryty i jest mobilne. Trzeba jednak uważać, gdyż istnieje ryzyko oparzenia.

Nawilżacz powietrza z jonizatorem

Nawilżacz powietrza wyposażony w funkcję jonizacji emituje jony ujemne, neutralizujące jony dodatnie. Mówiąc w skrócie: nawilżone powietrze jest wówczas dodatkowo wzbogacone w tlen.

Na co zwrócić uwagę, kupując nawilżacz powietrza?

Jak zatem widać – producenci mają do zaoferowania wiele różnych urządzeń, których zadaniem jest utrzymanie optymalnego poziomu wilgotności w mieszkaniu. Warto wiedzieć, czym się kierować, dokonując wyboru. Świetnym narzędziem, które pozwoli porównać poszczególne parametry i funkcje sprzętu jest dostępny w sieci ranking nawilżaczy.

Wydajność

Istotnym parametrem jest wydajność. Określa się ją w litrach na godzinę. Wskaźnik ten pokazuje, jaką ilość pary jest w stanie wytworzyć nawilżacz w ciągu godziny. Nietrudno się domyślić, że im większe pomieszczenie do nawilżenia, tym większa powinna być wydajność sprzętu.

Zużycie energii

Jak każde urządzenie, zasilane energią elektryczną, tak i nawilżacz powietrza pobiera – większą lub mniejszą – ilość prądu. Czy można to zauważyć na rachunkach? Generalnie rzecz biorąc nawilżacze nie są zbyt „prądożernymi” urządzeniami, natomiast najbardziej wydajne są te ultradźwiękowe i ewaporacyjne.

Pojemność zbiornika

Kupując nawilżacz, koniecznie zwróć uwagę na pojemność zbiornika. Jeżeli masz problem z suchym powietrzem i musisz nawilżyć przestrzeń o dużym metrażu – konieczna będzie pojemność zbiornika co najmniej 30 l. Dzięki temu urządzenie będzie mogło płynnie pracować bez konieczności ciągłego napełniania zbiornika.

Poziom hałasu

Urządzenie powinno być ciche. Zwłaszcza, jeśli ma pracować przez wiele godzin w ciągu dnia, a także w nocy. Optymalna będzie głośność na poziomie ok. 26 dB.

Poprzedni artykułProfesjonalne usługi w salonie fryzjerskim
Następny artykułJaką kartę płatniczą wybrać przy częstych podróżach?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj