Na czym polega badanie z wykorzystaniem spektralnego tomografu optycznego?

Wykonywane z użyciem spektralnego tomografu komputerowego spektralna koherentna tomografia optyczna SOCT jest badaniem, które wykonuje się w celu uzyskania wysokiej jakości obrazów tomograficznych tarczy nerwu wzrokowego, siatkówki, rogówki, przedniej komory oka, tęczówki oraz kąta przesączania. Jakie mogą być dokładne wskazania do przeprowadzenia tego typu badania diagnostycznego? Na czym polega badanie SOCT? Na te pytania odpowiemy w naszym artykule.

Jakie są wskazania do wykonania badania OCT

Wskazania do przeprowadzenia spektralnej koherentnej tomografii optycznej obejmują przede wszystkim podejrzenia chorób siatkówki oka. Ta mająca postać błony część struktury oka pełni bardzo ważną rolę, ponieważ ma za zadanie odbieranie ze świata, za pomocą znajdujących się w niej komórek nerwowych, komórek dwubiegunowych oraz komórek wielobiegunowych, bodźców wzrokowych. Zebrane w siatkówce bodźce wzrokowe są następnie przekazywane przez nerw wzrokowy do mózgu, gdzie są przetwarzane na widoczny dla nas obraz. Powstałe w obrębie siatkówki zmiany patologiczne mogą skutkować pogorszeniem ostrości obrazu, ale mogą tez przez długi czas przechodzić całkowicie bezobjawowo. Dlatego też, żeby mieć całkowitą pewność, że naszym oczom nie zagraża żadne niebezpieczeństwo i na pewno jest całkowicie zdrowe, zaleca się regularne wykonywanie w gabinecie okulistycznym badania dna oka. Natomiast w przypadku dostrzeżenie w wynikach przeprowadzonego badania jakichś niepokojących lub wzbudzających wątpliwość zmian, warto jest się też poddać spektralnemu badaniu OCT. Istnieją też grupy pacjentów, u których badania SOCT powinno się wykonywać nieco częściej.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, doradca klientów z firmy Poland Optical, jednego z największych dystrybutorów urządzeń okulistycznych i optycznych w Polsce: Częściej wykonywane spektralne badania siatkówki powinni mieć pacjenci, którzy chorują na konkretne rodzaje chorób przewlekłych. Należą do nich przede wszystkim cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, ale także osoby z bardziej rozwiniętymi wadami wzroku, przede wszystkim z krótkowzrocznością. Badania SOCT zaleca się także wykonywać pacjentom, którzy zgłaszają się na wizytę u okulisty z objawami, które polegają na podwójnym widzeniu, częstym powstawaniem mroczków, zawężeniu pola widzenia, chwilowej ślepocie czy powstawaniu czasami błysków lub ciemności przed oczami.

W jaki sposób jest przeprowadzane badanie SOCT?

Badanie SOCT polega na dokładnym skanowaniu przekroju siatkówki, zobrazowaniu we wszystkich płaszczyznach struktur siatkówki, rejestrowaniu miejsc przechodzenia wiązki i sprawdzaniu, w których miejscach zmienia się współczynnik załamania. Spektralne tomografy optyczne wykorzystują w tym celu wiązkę światła w technologii 3D. Poprzez dokładną analizę morfologii siatkówki i tarczy nerwu wzrokowego oraz analizę komórek nerwowych, wykonanie pomiaru kąta przesączania, możliwe jest wykrycie w początkowym stadium zmian jaskrowych i dokładne śledzenie postępów prowadzonego leczenia.

Dużą zaletą badania SOCT jest to, że można je wykonać u pacjentów w każdym wieku. Badanie jest też całkowicie bezpieczne, dzięki czemu mogą się mu poddać także np. kobiety w ciąży i kobiety karmiące piersią. Badanie jest również całkowicie bezbolesne i nieinwazyjne. Trwa bardzo krótko. Pacjent podczas badania musi się wpatrywać w obraz i powstrzymywać się przez chwilę od mrugania. W trakcie badania musi też wykonywać słowne instrukcje polegające np. na zmianie kierunku patrzenia. Wyniki badania są znane od razu po jego wykonaniu. Pacjent otrzymuje je w formie wydruku graficznego i w formie opisowej.

Poprzedni artykułJak kupować sprzęt medyczny?
Następny artykułOzonowanie wnętrza samochodu – na co pomaga

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj