Montaż przewlekany THT – co to takiego?

Montaż THT nazywany również montażem przewlekanym wykorzystywany jest do produkcji podzespołów na płytkach drukowanych. Czym charakteryzuje się ten rodzaj montowania? Dlaczego jest uznawany za czasochłonny? Czy może go wykonywać maszyna, czy tylko człowiek?

Montaż przewlekany – charakterystyka

Montaż THT od angielskiego Through-Hole Technology nazywany również montażem przewlekanym to sposób montowania podzespołów na płytce obwodu drukowanego PCB. Nazwa dokładnie obrazuje proces – montaż odbywa się poprzez przełożenie nóżek podzespołu elektronicznego przez wcześniej przygotowane otwory w płytce i przylutowanie ich do ścieżek przewodzących po drugiej stronie. Co ważne, obwódki otworów wykonuje się z materiału, który łatwo poddaje się lutowaniu. Po zakończeniu lutowania odcina się nadmiar nóżek.

Tego typu proces może być wykonywany ręcznie albo automatycznie.

Jakie są charakterystyczne cechy montażu przewlekanego? W ten sposób tworzy się dosyć duże elementy w porównaniu np. do montażu STM. Dodatkowo trzeba podkreślić, że wszystkie komponenty zawsze przechodzą przez płytkę.

Szukasz firmy wykonującej montaż THT? Sprawdź ofertę: https://printor.pl/oferta/montaz-tht

Jak wygląda montaż THT?

W przypadku montażu ręcznego to wykwalifikowany pracownik przygotowuje elementy do montowania – docina je i wygina. Następnie obsadza je na płytce, czyli przewleka, a na koniec lutuje. Ze względu na to, że prace należą do bardzo precyzyjnych, są również czasochłonne.

Jeżeli produkcja elektroniki odbywa się automatycznie, montaż THT może być wykonywany „na fali”. Co to znaczy? Lutowanie przeprowadzane jest na maszynie tworzącej falę cyny pod przesuwającymi się płytkami. Dzięki temu tempo wykonywania urządzeń jest zdecydowanie szybsze niż w przypadku montażu ręcznego.

Trzecim sposobem montażu THT jest tak zwane lutowanie natryskowe. Jak to działa? Płytki przesuwają się nad specjalnymi dyszami, które ostrzeliwują je roztopioną cyną w miejscach, w których powinny zostać zlutowane.

Usługi dodatkowe

Firmy specjalizujące się w montażu przewlekanym zazwyczaj działają kompleksowo, dlatego świadczą również usługi dodatkowe takie jak programowanie, przeprowadzanie testów funkcjonalnych, pokrywanie gotowych produktów lakierami albo zalewami zabezpieczającymi. Można również skorzystać z profesjonalnego doradztwa technologicznego, a na koniec zamówić montaż urządzeń.

Popularność montażu THT

Ze względu na coraz powszechniejszą miniaturyzację urządzeń elektronicznych, montaż przewlekany THT jest obecnie rzadziej wykorzystywany niż montaż powierzchniowy SMT. Wynika to przede wszystkim z wymiarów komponentów i gotowych płytek. W przypadku montażu powierzchniowego można uzyskać dużo mniejsze elementy w porównaniu do tych tworzonych techniką przewlekaną. Nie zmienia to jednak faktu, że czasami komponenty przewlekane stają się niezbędne, dlatego nadal część firm na rynku świadczy tego typu usługi. Trzeba jednak pamiętać, że montaż THT wymaga zatrudnienia wykwalifikowanych i doświadczonych specjalistów, stąd większość producentów woli skupiać się na montażu powierzchniowym.

Poprzedni artykułRodzaje bandaży bokserskich
Następny artykułSklep piłkarski – jaki sprzęt treningowy wybrać do piłki nożnej?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj