Kolejność wychodzenia zębów u niemowlaka

Ząbkowanie to okres w życiu dziecka, który rzadko kiedy jest przyjemnym wspomnieniem zwłaszcza dla rodziców. Dość łatwo go rozpoznać, ponieważ najczęściej rozpoczyna się od ślinienia, wkładania rączek do buzi, wystawiania języka, braku apetytu oraz senności. Jak przebrnąć przez ten czas? W jakiej kolejności wychodzą ząbki u niemowlaka? Sprawdź!

Jak przebiega ząbkowanie i kiedy zazwyczaj się zaczyna?

Rodzice pierwszy ząbek u swojego maluszka najczęściej mogą dostrzec w wieku 5-8 miesięcy. Chociaż warto zaznaczyć, że nie jest to reguła, ponieważ u niektórych dzieci może pojawić się nawet przed 5. miesiącem życia, a u innych – po 8. miesiącu. Znane są także przypadki obecności zębów już u noworodków, choć nie jest to zbyt częste.

Proces ząbkowania u niemowlaków najczęściej przebiega stopniowo, choć czasem ma ono gwałtowny przebieg i wszystkie ząbki wychodzą w jednym czasie. To niestety wiąże się z bardziej dokuczliwymi objawami takimi jak m.in. ból. Generalnie kalendarz ząbkowania w przypadku każdego dziecka jest nieco inny.

Jak możemy rozpoznać ząbkowanie?

Jeśli podejrzewamy, że dziecko zaczyna ząbkować, to przede wszystkim spójrzmy na jego dziąsła – powinny być lekko spuchnięte oraz czerwone. U ząbkujących maluchów zazwyczaj pojawia się także ból, który nie jest stały – pojawia się i znika. Często występuje również gorączka. Zdaniem ekspertów do grupy oznak, które mogą świadczyć o ząbkowaniu, zaliczamy również:

  • większe ślinienie,
  • wkładanie rąk do buzi,
  • odmowa jedzenia,
  • wystawianie języka,
  • pocieranie okolicy polika.

W jakiej kolejności wychodzą zęby u niemowlaków?

Rodzice bardzo często niepokoją się, że zęby u ich dzieci pojawiają się w innej kolejności. Dlatego należy wspomnieć, że jest to zupełnie normalne i nie wymaga wizyty u lekarza. Najczęściej jednak ta kolejność wychodzenia zębów mlecznych jest taka:

  • w wieku 6-8 miesięcy – pierwsze dolne siekacze – jedynki,
  • w wieku 8-12 miesięcy – pierwsze górne siekacze – jedynki,
  • w wieku 10-16 miesięcy – dolne drugie siekacze – dwójki,
  • w wieku 9-13 miesięcy – górne drugie siekacze – dwójki,
  • w wieku 16-23 miesięcy – dolne i górne kły – trójki (zazwyczaj górne nieco wcześniej),
  • w wieku 13-19 miesięcy – pierwsze dolne i górne trzonowce – czwórki,
  • w wieku 23-33 miesięcy – drugie dolne i górne trzonowce – czwórki.

Czy podczas ząbkowania można podawać dziecku leki?

Ząbkowanie to trudny czas dla dziecka i jego rodziców. Maluch jest rozdrażniony i często płacze. Na szczęście jednak w aptekach możemy znaleźć wiele produktów na ząbkowanie i innych nieprzyjemnych dolegliwości. Gengigel Ząbkowanie to żel na dziąsła stworzony dla najmłodszych! Zmniejsza ból, opuchliznę, jak i wspomaga proces gojenia. Jego zaletą jest też przyjemny smak! W razie potrzeby można kupić też środek przeciwbakteryjny oraz leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe.

Jakie są domowe sposoby na ząbkowanie?

Bolesne ząbkowanie nie jest ani trochę przyjemne. Dlatego warto zastosować również domowe sposoby. Opierają się one przede wszystkim na łagodzeniu bólu dziąseł. W tym celu warto chłodzić dziąsła – może to być zimne jedzenie takie jak kawałek jabłka czy zimna łyżeczka. Skuteczną metodą jest też przecieranie dziąseł dziecka ochłodzonym naparem z mięty lub rumianku. Oczywiście ważnym elementem jest też dbanie o higienę. Podczas ząbkowania maluch wszystko gryzie – rączki czy zabawki, dlatego zawsze powinny być one czyste, by nie dopuścić do infekcji.

Czy ząbkowanie wymaga wizyty u lekarza?

Ząbkowanie najczęściej nie wymaga wizyty u lekarza, mimo że zazwyczaj towarzyszą temu nieprzyjemne, lecz łagodne objawy. Każdy rodzic jednak powinien być czujny i wiedzieć, że takie objawy jak gorączka powyżej 38°C, wymioty, katar, duszności, biegunka, czy kaszel wymagają pilnej konsultacji ze specjalistą.

Poprzedni artykuł5 pomysłów na wykorzystanie magnesów w tworzeniu ozdób i dekoracji
Następny artykułKredyt gotówkowy – jak wybrać najlepszy?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj