Kiedy gorączka u dzieci staje się niebezpieczna

Gorączka u dzieci występuje stosunkowo często. Zdarza się, że małe dzieci gorączkują nawet z powodu dość niegroźnych infekcji wirusowych czy bakteryjnych. W większości przypadków rodzice są w stanie pomóc maluchowi, stosując domowe sposoby lub odpowiednie leki. Zdarzają się jednak sytuacje, w których gorączka jest wskazaniem do pilnej konsultacji z lekarzem.

O gorączce mówimy, gdy temperatura przekracza 38°C. Stan podgorączkowy występuje wówczas, gdy termometr wskazuje niższe wartości. Wówczas mamy do czynienia z naturalną reakcją organizmu, który próbuje samodzielnie radzić sobie z drobnoustrojami chorobotwórczymi. W stanach podgorączkowych wystarczą domowe sposoby na zbicie gorączki (np. herbata z sokiem malinowym) i odpoczynek. Rodzice muszą jednak stale kontrolować stan zdrowia dziecka.

Kiedy temperatura przekracza 37,5°C – 38°C uzasadnione jest podanie odpowiednich leków przeciwgorączkowych we właściwych dawkach. Temperatura powyżej 39,5°C u dzieci wymaga szybkiego obniżenia. Wtedy właśnie wskazana jest wizyta u lekarza.

Gorączka u noworodków i niemowląt

U noworodków oraz niemowląt (2-6 miesiąc życia) każdy przypadek wystąpienia gorączki powyżej 38,5°C powinien zostać skonsultowany z lekarzem. U starszych dzieci zaleca się niezwłoczną wizytę u lekarza w sytuacji, gdy gorączka nie ustępuje po podaniu leków przeciwgorączkowych. Jest to szczególnie ważne w przypadku dzieci, u których w przeszłości występowały drgawki gorączkowe oraz borykających się z chorobami przewlekłymi.

Gorączka u starszych dzieci

U dzieci powyżej 6. miesiąca życia początkowo można ograniczyć się do podawania stosownych leków przeciwgorączkowych i stałej obserwacji stanu zdrowia. Trzeba przy tym zwracać uwagę na zachowanie dziecka, wygląd, sposób oddychania, łaknienia itp. Konieczne jest również zwiększenie ilości podawanych płynów.

Nieco inne postępowanie zalecane jest, gdy gorączka wystąpi u dzieci z chorobami przewlekłymi, hospitalizowanymi i leczonymi antybiotykami w okresie poprzedzającym gorączkę. W tych przypadkach wskazana jest wizyta u lekarza, który może zalecić wykonanie dodatkowych badań diagnostycznych, jak np. badanie ogólne moczu. Podobnie zachować powinni się rodzice dzieci, u których występują niepokojące objawy, takie jak m.in.:

  • wymioty,
  • zmiana wyglądu i zachowania dziecka,
  • nieprawidłowości w oddychaniu,
  • inne symptomy, które budzą niepokój.

W każdej sytuacji, zarówno u młodszych dzieci, jak i u młodzieży, zalecana jest wizyta u lekarza, jeśli czas trwania gorączki przekracza 5 dni lub organizm nie reaguje na podawane leki przeciwgorączkowe. Wówczas należy skonsultować się ze specjalistą, nawet jeśli nie stwierdza się niepokojących objawów.

Więcej dowiesz się tutaj: http://sanostol.pl/porady/zdrowie-dziecka/jak-sobie-radzic-z-goraczka-u-dziecka

Poprzedni artykułDo lekarza bez kolejki, czyli polska przychodnia Londyn
Następny artykułCo musisz wiedzieć przed zakupem stolika do kawy?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj