Jak załatwia się dom opieki dla seniora?

Zapewnienie osobom starszym niezbędnej i profesjonalnej opieki w domowych warunkach jest niezwykle trudne. Głównym problemem jest zadbanie o odpowiednie wsparcie medyczne, ale też pogodzenie codziennych obowiązków zawodowych i rodzinnych, z koniecznością udzielenia pomocy o każdej porze dnia i nocy. W takiej sytuacji rozsądne jest skorzystanie z oferty domów opieki dla seniora. Jak załatwić w nich pobyt? Wyjaśniamy.

Jak załatwić dom opieki dla seniora?

Dom opieki dla seniora to doskonałe rozwiązanie dla osób, które wymagają całodobowej opieki z różnych powodów. Wsparcie w nich mogą znaleźć nie tylko osoby niepełnosprawne bądź mające problemy zdrowotne. Z opcji też korzystają też ludzie samotni, niemający rodziny czy bliskich znajomych. Załatwiając dom opieki dla seniora, należy w pierwszej kolejności znaleźć odpowiedni ośrodek. Wybierając właściwe miejsce, warto wziąć pod uwagę stan zdrowia podopiecznego – istnieją placówki dopasowane do potrzeb osób w podeszłym wieku czy też przewlekle chorych.

Pierwszym krokiem po znalezieniu odpowiedniego domu seniora jest wypełnienie zgłoszenia i złożenie go w wybranym ośrodku. Takie placówki zapewniają pomoc ograniczonej liczbie podopiecznych, stąd też konieczne może się okazać poczekanie na wolne miejsce. W przypadku prywatnych domów nie trwa to długo, aczkolwiek warto to brać pod uwagę.

Jakie dokumenty należy złożyć?

Inaczej przebiega załatwienie prywatnego domu opieki dla seniora, a inaczej w przypadku publicznej placówki. Wniosek o przyjęcie pensjonariusza powinien zawierać również opinię o stopniu sprawności osoby, jej stanie zdrowia oraz zaświadczenie o dochodach. Ważne jest także dołączenie zgody na potrącanie opłat za pobyt w ośrodku i oświadczenia woli seniora o wyrażeniu zgody na umieszczenie w placówce – wyjaśnia ekspert z Domu Seniora Harmonia.

Wśród potrzebnych dokumentów znajdują się także:

  • dowód osobisty seniora,
  • legitymacja ZUS bądź inny dokument potwierdzających prawo do ubezpieczenia zdrowotnego,
  • dokumentacja medyczna podopiecznego,
  • zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia.

W przypadku prywatnych domów opieki konieczne jest również zawarcie umowy pomiędzy placówką a opiekunem. Dokument ten określa dokładne warunki pobytu, zasady, zakres i miesięczny koszt opieki. Warto dokładnie przeanalizować jego treść i zweryfikować, czy zapewnione wsparcie i odpowiedzialność są zgodne z oczekiwaniami seniora oraz bliskich mu osób.

Znalezienie idealnej placówki nie jest łatwe. Dodatkowo myśl o zmianie miejsca zamieszkania jest niezwykle stresująca dla osób starszych i ich rodzin. Warto małymi krokami przygotować się do tego dnia, chociażby poprzez zaplanowanie wcześniejszych odwiedzin domu i spokojne poznanie okolicy oraz innych pensjonariuszy.

Poprzedni artykułDuże pareo – jak je nosić?
Następny artykułWykorzystanie płytek elewacyjnych przy tworzeniu dekoracji i detali architektonicznych

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj