Jak przychodnia weterynaryjna radzi chronić psie stawy przed zapaleniem?

Choroby stawów pojawiają się nie tylko u ludzi, ale także u większości zwierząt. Statystyki mówią, że cierpi na nie około 20% populacji dorosłych psów. Główną przyczyną zapalenia stawów u psów jest długotrwały ból, który pogarsza komfort życia psa. Weterynarz ortopeda zaznacza, że w odpowiednim momencie można temu zapobiec.

Objawy i pomoc chorym psom

Gabinet weterynaryjny tłumaczy, że schorzenia stawów są przewlekłe i zawsze wiążą się z zaburzeniami funkcjonowania tkanki chrzęstnej oraz jej uszkodzeniom. Chrząstka stawowa odpowiada za chronienie kości. Poprzez gładkość jej powierzchni, a także ogromnej sprężystości neutralizuje oraz amortyzuje różne siły nacisku, które działają na powierzchnie stawowe kości. W momencie, kiedy dochodzi do tego, że chrząstka stawowa zużywa się w szybszym tempie, niż się regeneruje, co trwa mniej więcej 12 miesięcy, może dojść do jej obrzęków, zwyrodnień stawów oraz zapaleń. Większość właścicieli psów, zwłaszcza tych starszych pupili, bardzo często ignorują pierwsze objawy jakie się pojawiają.

Efektem takiego zlekceważenia jest to, że może dojść do bólu kończyn oraz do obniżenia aktywności ruchowej zwierzaka. Zmiany jakie pozostają są nieodwracalne. Kiedy dochodzi do postępowania choroby, przed czym przestrzega każdy weterynarz, którego profesją jest artroskopia i ortopedia, może dojść do dodatkowych zniszczeń i wytwarzania się zbyt dużej ilości tkanki kostnej wokół stawu. Elementy chrząstki stawowej, które są uszkodzone wydzielają enzymy zapalne, które uszkadzają zdrową chrząstkę stawową. Z tego powodu tak ważne jest, by rozpoznać objawy odpowiednio wcześnie i rozpocząć leczenie w centrum weterynaryjnym.

Czynniki, które sprzyjają chorobie stawów u psów

Istnieje wiele czynników, które sprzyjają rozwojowi się choroby stawów u psów, jakie diagnozuje przychodnia weterynaryjna. Oto kilka z nich:

  • wiek – to jeden z głównych czynników. Pojawia się wtedy zwyrodnienie tkanki chrzęstnej u starszych psów, szczególnie u tych powyżej 8 roku życia; problemy z bolesnością stawów u młodych psów dużych ras, które rosną. Z tego powodu tak ważne jest, co poleca weterynarz ortopeda, by kontrolować proces rośnięcia psów takich ras. Zalecane jest stosowanie umiarkowanej diety.
  • rasa – psy ras dużych zdecydowanie bardziej są podatne na zapalenie stawów. Do takich ras zaliczane są zazwyczaj rottweilery, dogi niemieckie, golden retrievery
  • czy dobermany. Masa ciała takich psów jest duża, dlatego powoduje to większe obciążenie ich kończyn. Taki problem diagnozuje przychodnia weterynaryjna również u mniejszych ras, np. u yorkshire terrierów pomiędzy pierwszym, a siódmym rokiem życia.
  • nadmierne kilogramy – nadwaga oraz otyłość u psów bardzo obciąża jego stawy, które wtedy stają się zdecydowanie podatniejsze na występowanie i znaczne pogłębianie się stanu chorobowego.

Do innych czynników zalicza się również podłoże genetyczne, np. dysplazja biodrowa lub łokciowa. Na takie zaburzenia mogą mieć wpływ różne czynniki, np. środowiskowe czyli nieodpowiednie żywienie, zbyt duża zawartość substancji mineralno – witaminowych, przekarmianie, otyłość, zbyt ciężkie treningi w czasie szczenięcym. Nieleczenie tych chorób powoduje ogromny ból u psa, ograniczenie ruchu, kulawiznę itp.

Czynnikiem powodującym choroby stawów u psów może być także infekcja w obrębie stawu, która doprowadza do uszkodzenia tkanki i chrząstki stawowej.

Psy z takimi zaburzeniami i chorobami bardzo szybko ujawniają swój ból poprzez kulawiznę, niechęć do ruchu, problem z chodzeniem po schodach oraz przy podnoszeniu się ze swojego legowiska, sztywno chodzą, mają problem z wskakiwaniem np. do samochodu czy na kanapę. Psy, które są chore znacznie wolniej spacerują, zmienia się ich postawa ciała poprzez przenoszenie ciężaru ciała w taki sposób, by nie uciskać na bolący staw. Jeśli zauważasz u swojego psa, któreś z objawów konieczne jest, aby od razu znaleźć dobre centrum weterynaryjne i skonsultować to z weterynarzem ortopedą.

Potrzebny jest Ci gabinet weterynaryjny dla Twojego pupila? Zauważasz niepokojące objawy i chcesz by zobaczył go dobry weterynarz ortopeda? Odwiedź tę stronę i poznaj centrum weterynaryjne: https://www.wetmarysin.pl.

Poprzedni artykułNauka języków obcych jako ciekawy pomysł na hobby
Następny artykułSok z rokitnika, z Ałtaju. Z Syberii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj