Jak płacić mniej za prąd w domu i w firmie?

Rosnące ceny energii mogą przyprawić o ból głowy. Wysokie rachunki doskwierają w gospodarstwach domowych, a najboleśniej podwyżki odczuwają przedsiębiorcy. Jak zatem szukać oszczędności w czasach częstych podwyżek?

Koszty energii elektrycznej rosną w całym kraju. Nie oznacza to jednak, że odbiorcy prądu nie mają narzędzi, żeby kupować tańszą energię elektryczną lub zmniejszyć jej pobór w swoich domach czy zakładach pracy. Poznaj sposoby na zredukowanie kosztów za prąd i wprowadź je w swoim domu oraz biznesie.

Zmień sprzedawcę energii elektrycznej

Podstawowe narzędzie, jakiego możemy użyć, żeby obniżyć rachunki za prąd, to znaleźć korzystniejszą ofertę. Sprzedawcę prądu możemy zmienić w dowolnej chwili, dotrzymując warunki umowy z dotychczasowym operatorem. Zarówno w przypadku gospodarstw domowych, jak i firm, może to skutkować nie tylko obniżeniem, ale też zamrożeniem cen prądu. Tańszy prąd w perspektywie np. dwóch najbliższych lat to bez wątpienia atrakcyjne rozwiązanie zarówno dla klientów indywidualnych, jak i małych firm.

Jeśli jednak nie chcemy posuwać się do drastycznych kroków albo wiąże nas ze sprzedawcą prądu długa umowa, alternatywą może być zmiana taryfy. Te zazwyczaj dostosowane są do różnych trybów życia bądź pracy, a my, jako odbiorcy, nie zawsze wybieramy optymalne rozwiązanie. Na rynku pojawiają się też nowe taryfy, które mogą okazać się atrakcyjniejsze niż te, które były dostępne w chwili podpisywania umowy ze sprzedawcą prądu. Taryfy C dostępne w dwóch strefach czasowych mogą zapewnić niższe stawki w ciągu doby, kiedy akurat przebywamy w domu i korzystamy z urządzeń elektrycznych. Wówczas wystarczy dostosować czas pracy zmywarki czy pralki do warunków grupy taryfowej, żeby cieszyć się z oszczędności.

Taryfa C11, czyli dobre rozwiązanie dla twojej firmy

Podział na strefy czasowe to częste rozwiązanie oferowane przez sprzedawców prądu. Nie zawsze jest to jednak optymalny wybór dla klientów, zwłaszcza firm. W biurach czy na halach produkcyjnych praca odbywa się czasami przez całą dobę, dlatego dobrym rozwiązaniem może być np. taryfa C11, skierowana do przedsiębiorców, którzy nierzadko funkcjonują także w godzinach nocnych. Zasady taryfy C11 są jasne – jedna stawka w taryfie przez cały czas. Taryfa C11 często wiązana jest z pojęciem tzw. prądu budowlanego. Sprawdza się bowiem m.in. w branży budowlanej, gdzie maszyny i narzędzia zużywają bardzo duże ilości prądu. Prąd budowlany jest zazwyczaj znacznie tańszy od zwykłego ze standardowej taryfy, dlatego prowadząc tego typu działalność, warto sprawdzić, czy sprzedawca oferuje takie rozwiązania jaka taryfa budowlana.

Poprzedni artykułJakie wybrać łóżko do sypialni?
Następny artykułJak wybrać agencję zatrudniającą opiekunki w Niemczech?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj