Jak kupić dobre używane auto?

Każdy, kto choć raz stanął przed podjęciem decyzji zakupu samochodu używanego, wie na czym polega trudność. Z jednej strony lista ofert wydaje się być nieograniczona, z drugiej – często można spotkać się z nieuczciwymi praktykami sprzedających. Dlatego przygotowując się do kupna auta, należy pamiętać o kilku istotnych elementach, które znacząco ułatwią proces kupna-sprzedaży.

Gdzie znaleźć dobre auto?

Po określeniu choćby wstępnych preferencji co do kupowanego pojazdu warto ustalić miejsce i sposób poszukiwań wymarzonego auta. Coraz częściej potencjalni nabywcy decydują się na obserwację ofert za pośrednictwem Internetu. Mnogość serwisów pozwala na porównywanie kolejnych propozycji. Warto przy tym pamiętać, że pomocnym elementem w tej sytuacji będzie korzystanie ze sprawdzonych i rzetelnych portali, takich jak np. Pokato.pl, gdzie można znaleźć szeroką ofertę z ogłoszeniami aut używanych na sprzedaż.

Przy weryfikacji ofert sprzedaży warto zwrócić uwagę na kilka danych, które mogą ułatwić wybór najbardziej odpowiednich propozycji. Przede wszystkim należy określić maksymalny rocznik produkcji, którym będziemy zainteresowani. Warto również pamiętać, że w niektórych ogłoszeniach można napotkać dodatkową informację o tygodniu produkcji, co zazwyczaj ma na celu podkreślenie, że auto opuściło linię produkcyjną pod koniec danego roku. Oczywistym jest również, że jedną ze składowych jest kilometraż, który odzwierciedla całkowity przebieg pojazdu.

Oględziny auta – na co zwrócić uwagę?

Po wyborze interesujących ogłoszeń przychodzi czas na fizyczne oględziny samochodu. To jeden z najważniejszych momentów całego procesu. Warto zwrócić uwagę na wszelkie widoczne uszkodzenia (te mogą okazać się pomocne przy próbie negocjacji ceny), jak i koniecznie zajrzeć pod maskę samochodu. Oczywiście można zapoznać się z treścią ogłoszenia i/lub zapytać obecnego właściciela o konieczne do naprawy elementy. Niemniej, samemu można zaobserwować wycieki płynów, a jeśli brakuje nam dostatecznej wiedzy, doskonałym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług rzetelnej i sprawdzonej stacji diagnostycznej. Pracownicy potwierdzą aktualny stan samochodu, wskażą to, co ewentualnie należy naprawić i opcjonalnie określą koszty z tym związane.

Samochody używane na sprzedaż charakteryzują się różną, indywidualną eksploatacją. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest opisywana wyżej weryfikacja. To dobry pomysł, w szczególności, gdy będziemy chcieli negocjować ofertę, a jednocześnie poznać faktyczny stan auta. Niemniej warto skorzystać również z bezpłatnego sprawdzenia historii pojazdu. Na stronie rządowej wystarczy podać numer rejestracyjny, numer VIN i datę pierwszej rejestracji. Dzięki temu otrzymamy dostęp do wszelkiej, zgłoszonej historii, przez co niwelujemy ryzyko zakupu poważnie uszkodzonego samochodu po wypadku lub kolizji drogowej.

Na koniec – umowa

Zwieńczeniem wyboru auta i negocjacji ze sprzedającym każdorazowo powinno być podpisanie umowy kupna-sprzedaży. Ta powinna zostać sporządzona w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, gdzie dla każdej ze stron pozostanie po jednej kopii. Na dokumencie należy uwzględnić ustaloną cenę odsprzedaży oraz wszystkie dane kupującego i sprzedającego. Umowa powinna również wskazywać pojazd, którego dotyczy niniejszy dokument, poprzez wskazanie m.in. numeru VIN.

Sam dokument będzie potrzebny przy przerejestrowaniu samochodu w wydziale komunikacji. Tym samym transakcja musi być zakończona akceptacją poprzez podpisanie tego dokumentu. Tylko w ten sposób będzie można dokonać skutecznego zakończenia wszelkich wymaganych formalności.

Poprzedni artykułCzym charakteryzują się fototapety na flizelinie?
Następny artykułWypożyczasz auto? Uważaj, to może drogo kosztować!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj