Jak działają globulki dopochwowe?

Globulki dopochwowe, nazywane także tabletkami dopochwowymi to leki i środki chemiczne, które – jak sama nazwa wskazuje – aplikuje się do pochwy. Istnieje kilka rodzajów globulek: antykoncepcyjne, przeciwgrzybicze, przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe czy przeciwzapalne. Niezależnie od rodzaju, ich działanie jest bardzo podobne. Na czym ono polega i co warto wiedzieć na temat globulek dopochwowych?

Czym są globulki dopochwowe i jakie są ich rodzaje?

Globulki dopochwowe są lekami i środkami chemicznymi, których się nie połyka, a umieszcza w pochwie. Tam po rozpuszczeniu rozpoczynają swoje działanie lecznicze. Globulki dopochwowe przepisuje na receptę lekarz ginekolog. Najczęstszą przyczyną stosowania globulek są zakażenia – grzybicze bądź bakteryjne. Globulki na receptę skutecznie hamują rozwój różnych bakterii wpływających na zapalenie pochwy, a także popularnych drożdżaków Candida. Hamowanie rozwoju bakterii, grzybów i wirusów to nie jedyne zadanie globulek. Są one także stosowane w celu przywrócenia odpowiedniego nawilżenia pochwy, a także wspomagająco po zabiegach usuwania nadżerki. Jeszcze jednym rodzajem globulek są globulki antykoncepcyjne, które jak sama nazwa wskazuje – nie są lecznicze, a zapobiegają zapłodnieniu.

Jak działają globulki dopochwowe?

Jak wspomnieliśmy już we wstępie, działanie globulek dopochwowych opiera się na wprowadzeniu ich do środka pochwy. Tam ulegają rozpuszczeniu i wówczas następuje ich lecznicze działanie. Działanie przeciwbakteryjne globulek bierze się stąd, iż przywracają one pochwie odpowiednie pH. Innymi słowy, globulki niszczą korzystne dla rozwoju bakterii i grzybów środowisko. Dodatkowo, globulki w swoim składzie posiadają inulinę, która wspomaga rozwój odpowiedniej flory bakteryjnej w pochwie. Stosowanie globulek wpływa korzystanie na jej nawilżenie, poprzez witaminę E i kwas hialuronowy. Jak mówi ekspert z Apteki Mirowskiej: Składniki te niwelują uczucie swędzenia, napięcia i suchości pochwy, co jest szczególnie istotne dla kobiet zmagających się z bolesnymi stosunkami.

Wskazaniem do stosowania globulek nie muszą być wyłącznie infekcje. Warto, aby sięgały po nie również kobiety, które narażone są na styczność z bakteriami, chociażby na basenie, w podróży czy na solarium. Globulki dopochwowe są także z powodzeniem stosowane w trakcie menopauzy, ponieważ niwelują jej przykre dolegliwości.

Globulki dopochwowe – czy są odpowiednie dla wszystkich kobiet?

Globulki dopochwowe są lekiem wydawanym wyłącznie na receptę. Jednak należy podkreślić, że podobnie jak z wszystkim lekami, również do ich stosowania istnieją pewne przeciwwskazania – nie każda kobieta może więc po nie sięgnąć. Podstawowym przeciwwskazaniem do stosowania globulek są alergie – wystarczy uczulenie na jeden ze składników. Globulki dopochwowe nie mogą być również stosowane podczas upławów z krwią i uszkodzenia błony śluzowej. Niewskazane jest również aplikowanie globulek podczas trwającej miesiączki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here