Dlaczego warto kupić specjalny blok do rysowania markerem?

Jeżeli wahasz się, czy warto korzystać ze specjalnych papierów pod markery, przeprowadź próbę z najtańszym papierem do drukarek o gramaturze 80 g. Postrzępione linie, plamy po rozpływającym się tuszu, przetarcia papieru po próbach blendowania, a nade wszystko przenikanie tuszu przez kilka arkuszy papieru. Profesjonalny papier do rysowania markerami chroni skutecznie przed opisanymi i wieloma innymi przykrymi niespodziankami.

Na rynku dostępne są różne typy markerów: akwarelowe (wodne), olejne, akrylowe, pigmentowe oraz niezwykle popularne markery z tuszem na bazie alkoholu. Przy części z nich blok do rysowania markerem jest ułatwieniem w pracy, przy innych okazuje się absolutnie konieczny.

Czy wszystkie markery potrzebują specjalnego papieru do rysowania?

Rysując markerami olejnymi czy akrylowymi, możemy w zasadzie używać bardzo różnych podłoży, w tym np. papieru o większej gramaturze. Jego typ nie ma aż tak dużego znaczenia dla technicznej strony użycia markerów. Natomiast w przypadku stosowania markerów wodnych (akwarelowych) i alkoholowych właściwy dobór papieru ma fundamentalne znaczenie.

Co prawda można stosować zwykły blok techniczny lub papier rysunkowy o większej gramaturze, lecz nie zapewniają one pełnego komfortu pracy. Przy wypełnianiu powierzchni kolorem lub przy pracy nad przejściami tonalnymi powstaje ryzyko przesiąkania tuszu na bazie alkoholu. Natomiast pracując markerami wodnymi, możemy uszkodzić rozmoczoną powierzchnię papieru.

Do markerów wodnych należy stosować papier akwarelowy. Z kolei pracując markerami na bazie alkoholu, powinniśmy wybrać blok dedykowany do rysowania markerami. Jeżeli takiego nie mamy, to zastępczo możemy użyć papieru akwarelowego. Będzie lepszy od grubych papierów kredowych (używanych w drukarkach laserowych) czy zwykłego bloku technicznego. No i oczywiście nie powinniśmy zapominać o zastosowaniu przekładek z folii lub papieru. To konieczna ochrona przed zniszczeniem pracy, która znajdzie się akurat pod właśnie tworzonym rysunkiem.

Używanie papieru przeznaczonego pod markery uchroni nas nie tylko przed przesiąkaniem czy niekontrolowanym rozpływaniem się tuszu. Doradca klienta ze sklepu z akcesoriami do rękodzieła Loveart zwraca uwagę na inne wady stosowania papierów niedostosowanych do tuszu na bazie alkoholu: – Przesiąkanie tuszu możemy kompensować grubością papieru. Jednak jest to rozwiązanie bardzo nieekonomiczne: jeżeli użyjemy chłonnego papieru, to bardzo przyspieszymy zużywanie się markerów. Może też okazać się, że będziemy mieli trudności z uzyskaniem właściwego nasycenia kolorów, pomimo nakładania kolejnych warstw tuszu. Niskiej jakości papier może sprawić, że kolory będą wyglądały matowo lub zmienią odcień. Najbardziej uciążliwą przypadłością źle dobranego papieru jest rozlewanie się tuszu, a w efekcie niemożliwość wykonania precyzyjnych wypełnień i prowadzenia czystych linii. Mówiąc najogólniej: jeżeli nie stosujemy profesjonalnych papierów, nie możemy oczekiwać profesjonalnych efektów.

Jak dobrać optymalny papier do rysowania markerami?

Na początek, gdy chcemy spróbować swoich sił w nowej technice, wystarczy skorzystać z papierów, które mamy pod ręką. Możemy przeprowadzić szybkie próby jakości papieru, zwracając uwagę na następujące cechy:

  • jakość odwzorowania kolorów – wybieramy ten papier, na którym kolory prezentują się najlepiej, są najintensywniejsze,
  • efekty wykonania layeringu – nakładanie kolejnych warstw tuszu jest dobrym testem odporności papieru na rozmiękanie i uszkodzenia przy pocieraniu końcówką markera,
  • jakość blendowania – mieszanie kolorów można przeprowadzić przy użyciu specjalnego blendera (markera oznaczonego numerem „0”) lub przez rozcieranie koloru ciemniejszego jaśniejszym – obie techniki są sporym wyzwaniem dla niskiej jakości papierów,
  • rozlewanie się tuszu – najszybszym testem jest poprowadzenie cienkiej linii (powinna pozostać równa) lub wypełnianie kolorem konturu przygotowanego cienkopisem: prowadząc marker przy linii konturu, będziemy mogli sprawdzić, czy i jak bardzo rozlewa się poza nią.

Do rozjaśnień i korekt często trzeba stosować inne media. Dlatego warto sprawdzić, jak wybrany przez nas papier współpracuje z białymi długopisami żelowymi i kredkami. Nieco trudniej jest ocenić chłonność papieru. Można jednak założyć, że jeżeli ma dużą gramaturę, np. około 200 g/m3, a mimo to nie zatrzymuje całkowicie tuszu, to znaczy, że pochłania go dużo.

Spośród popularnych papierów dobrym wyborem może okazać się brystol, blok techniczny czy papier do akwareli. Jeżeli jednak przygoda z markerami zamieni się w poważną pasję, to i tak, wcześniej czy później, sięgniemy po profesjonalne papiery przeznaczone do rysowania tuszem na bazie alkoholu. Może nas zdziwić to, że są to materiały o małej gramaturze, a mimo to nieprzenikliwe dla tuszu. Dzieje się tak dzięki zastosowaniu specjalnej powłoki ochronnej. Papier z jednej strony jest lekko porowaty, a z drugiej gładki. Rysujemy po stronie porowatej – gładka jest pokryta warstwą chroniącą przed przeciekaniem tuszu.

Taka konstrukcja papieru pozwala pozostawić większość tuszu na powierzchni. Efektem są intensywniejsze kolory i znacznie wolniejsze zużywanie się markerów.

Poprzedni artykułBodystocking – co to takiego?
Następny artykułJak wybrać dobre wkładki ortopedyczne do butów?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj