Czy zapalenie spojówek jest zaraźliwe?

Zapalenie spojówek

Zapalenie spojówek to jedna z najczęściej diagnozowanych u pacjentów w różnym wieku chorób okulistycznych. Istnieje wiele odmian tego schorzenia – część z nich ma charakter niezakaźny, inne są wywoływane m.in. przez bakterie, wirusy oraz grzyby.

Z tekstu dowiesz się:

  • jaki przebieg może mieć zapalenie spojówek,
  • czy zapalenie spojówek jest zaraźliwe,
  • co na zapalenie spojówek może polecić okulista.

Zapalenie spojówek to często spotykana choroba oczu. Zazwyczaj ma ono charakter obustronny. Cechuje się występowaniem bardzo silnego przekrwienia oczu, któremu towarzyszą pieczenie, swędzenie, uczucie piasku pod powiekami, łzawienie oraz światłowstręt. W przebiegu niektórych odmian zapalenia spojówek stwierdza się także obecność kleistej wydzieliny z oka, powiększenie węzłów chłonnych oraz lekkie stany podgorączkowe.

Zapalenie spojówek – podział

Ze względu na czas trwania zapalenie spojówek może mieć przebieg ostry, podostry lub przewlekły.

Na podstawie przyczyn choroby wyróżnia się zapalenie spojówek:

  • autoimmunologiczne – w przebiegu zespołu Stevensa-Johnsona i ocznej pęcherzycy rzekomej,
  • niezakaźne – zapalenie spojówek proste, alergiczne oraz związane z zaburzeniami produkcji filmu łzowego,
  • zakaźne – bakteryjne, wirusowe, grzybicze, chlamydiowe i pasożytnicze.

Zapalenie spojówek niezakaźne – co trzeba wiedzieć?

Jak sama nazwa wskazuje, niezakaźne zapalenie spojówek nie jest w jakikolwiek sposób związane z obecnością szkodliwych drobnoustrojów, które mogą się przenosić z człowieka na człowieka i powodować zakażenie. Proste zapalenie spojówek bywa najczęściej wywoływane przez szkodliwe dla oka czynniki fizyczne (wiatr, pył, promieniowanie UV), chemiczne (gazy drażniące, pary), nieleczone wady refrakcji czy przewlekłe zapalenie zatok. Alergiczne zapalenie spojówek rozwija się najczęściej u dzieci po dostaniu się do worka spojówkowego określonego alergenu, np. pyłków roślin czy kurzu. Objawia się swędzeniem i przekrwieniem spojówek, czasami towarzyszy mu też katar sienny. Zapalenie spojówek związane z zaburzeniami produkcji filmu łzowego to tzw. zespół suchego oka. Jego przyczyną może być wytwarzanie zbyt małych ilości filmu łzowego, jego zbyt szybkie parowanie oraz stosowanie nieodpowiednich kropli do oczu.

Zapalenie spojówek wywołane zakażeniem

Istnieją jednak odmiany zapalenia spojówek, które są wywoływane przez zaraźliwe drobnoustroje chorobotwórcze:

  • Bakteryjne zapalenie spojówek – zazwyczaj jest ono efektem zakażenia bakteriami Staphylococcus epidermidis, Staphylococcus aureus, Streptococcus pneumoniae lub Haemophilus influenzae. Objawia się zaczerwienieniem oczu, pieczeniem oraz obecnością ropnej wydzieliny w worku spojówkowym. W wielu przypadkach po około dwóch tygodniach bakteryjne zapalenie spojówek ustępuje samoistnie.
  • Wirusowe zapalenie spojówek – to często spotykana odmiana choroby, bardzo zakaźna, wywoływana m.in. przez adenowirusy, wirus opryszczki, enterowirusy oraz wirus Epsteina-Barr. Objawy mogą być bardzo różne, niezbyt kłopotliwe albo bardzo nasilone. Niektórzy pacjenci skarżą się na łzawienie i światłowstręt, u innych stwierdza się obrzęk powiek, w ciężkich przypadkach dochodzi nawet do wylewów podspojówkowych, obrzęku i tworzenia tzw. błon rzekomych.
  • Chlamydiowe zapalenie spojówek – rozprzestrzenia się poprzez bardzo zakaźną wydzielinę i przebiega w postaci jaglicy lub zapalenia wtrętowego spojówek. Jaglica jest chorobą występującą w zasadzie jedynie w słabo rozwiniętych krajach Afryki, Azji i Ameryki Południowej (jest tam bardzo częstą przyczyną ślepoty) – w Europie została już zwalczona. Z kolei wtrętowe zapalenie spojówek u dorosłych, wywołane przez Chlamydia oculogenitalis, dotyczy zazwyczaj osób młodych i aktywnych seksualnie. Zmianom ocznym zwykle towarzyszy infekcja szyjki macicy lub cewki moczowej. Można się nią zarazić poprzez kontakt seksualny z osobą chorą lub poprzez wodę w basenie (tzw. kąpielowe zapalenie spojówek).
  • Grzybicze zapalenie spojówek – występuje rzadko, jest wywoływane przez grzyby z rodziny Candida albicans i Aspergillus. Objawy kliniczne są podobne do zapalenia bakteryjnego, ale – co oczywiste – w tym przypadku leczenie antybiotykami nie daje efektów. Dlatego w diagnostyce bardzo przydatne jest badanie mykologiczne.

Co na zapalenie spojówek?

Lekarz rodzinny, internista czy okulista po rozpoznaniu konkretnej postaci zapalenia spojówek dobierze odpowiednie metody leczenia. Przy prostym zapaleniu spojówek stosuje się m.in. łagodzące i nawilżające krople do oczu, wskazane jest również ograniczenie ekspozycji na czynniki, które wywołują podrażnienia. Przy alergicznym zapaleniu spojówek można stosować krople o działaniu przeciwhistaminowym. Bakteryjne zapalenie spojówek leczy się m.in. poprzez płukanie oczu roztworem soli fizjologicznej oraz stosowanie antybiotyków (m.in. amikacyny, erytromycyny czy tobramycyny). Wirusowe zapalenie spojówek w niektórych przypadkach mija samoistnie, a w tym czasie stosuje się jedynie leki łagodzące objawy, m.in. pieczenie czy swędzenie oczu. Przy zakażeniu wirusem opryszczki, ospy wietrznej i półpaśca zastosowanie znajdują acyklowir oraz gancyklowir. W przypadku chlamydiowego zapalenia spojówek leczeniem muszą zostać objęci także partnerzy seksualni chorego – stosuje się m.in. azytromycynę, klarytromycynę, tetracyklinę, doksycyklinę lub erytromycynę.

Jak widać, zapalenie spojówek jest chorobą o różnym podłożu, wielu postaciach i rozmaitych metodach leczenia. Dlatego w przypadku zauważenia u siebie jakichkolwiek niepokojących objawów najlepiej skonsultować się z lekarzem!

Źródła:

https://www.mp.pl/okulistyka/okulistyka-dla-nieokulistow/artykuly/127099,zapalenie-i-zakazenie-spojowek

https://www.mp.pl/pacjent/okulistyka/chorobyoczu/chorobyspojowki/83224,zapalenie-spojowek-u-doroslych

http://www.czytelniamedyczna.pl/489,choroby-zapalne-spojowek.html

Poprzedni artykuł5 zegarków męskich do 400 zł idealnych pod choinkę
Następny artykułBarwa światła – co warto o niej wiedzieć przy wyborze odpowiedniej dla nas żarówki i lampy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj