Czy słód jęczmienny pobudza organizm do produkcji mleka?

Wiele kobiet ma problemy z produkcją pokarmu, dlatego często poszukują metod na pobudzenie laktacji. W ostatnim czasie wiele się mówi na temat ogromnej roli słodu jęczmiennego. Czy faktycznie może on być pomocny w okresie karmienia piersią?

Słód jęczmienny kojarzy się przede wszystkim z surowcem wykorzystywanym na szeroką skalę w przemyśle browarniczym. Stanowi dodatek do piwa, który odpowiada za nadanie delikatnego słodkiego posmaku. Przeprowadzone badania naukowe dowodzą jednak o innych walorach tego surowca.

Słód jęczmienny jako stymulator laktacji

Badania naukowe potwierdzają, że słód jęczmienny odgrywa ważną rolę w stymulowaniu laktacji. Przeprowadzone jeszcze w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku, spopularyzowały picie piwa niskoprocentowego przez kobiety karmiące piersią.

W eksperymencie wzięły udział kobiety podzielone na trzy grupy, którym podano do picia:

  • piwo 6% alkoholu,
  • wodę gazowaną,
  • wodę z dodatkiem alkoholu.

Zwiększone stężenie prolaktyny zaobserwowano wyłącznie u pań spożywających piwo. Kolejne badania dowiodły, że za wyższy poziom hormonu pobudzającego laktację odpowiada nie samo piwo, ale zawarty w nim słód jęczmienny.

W czym tkwi jego fenomen? Cały sekret polega na obecności beta-glukanu – substancji należącej do grupy polisacharydów, która pobudza wydzielanie prolaktyny z przysadki mózgowej.

Gdzie znaleźć słód jęczmienny?

Piwo wcale nie jest jedynym źródłem cennego słodu jęczmiennego. Z pomocą przychodzą specjalne preparaty dedykowane mamom karmiącym, np. Femaltiker®. Zawierają one odpowiednią ilość beta-glukanu, która jest w stanie wspomóc laktację.

Preparat ma wygodną formę proszku do sporządzenia napoju, a przy tym występuje w dwóch wersjach smakowych: czekoladowej i karmelowej. Zawartość saszetki można rozpuścić w ciepłym mleku (także roślinnym) lub wodzie.

Warto pamiętać, że tylko systematyczne stosowanie tego typu produktów przyniesie oczekiwane wsparcie. Należy je stosować 1-2 razy każdego dnia, ale – jako suplement diety – nie może stanowić zamiennika zrównoważonego sposobu odżywiania.

Jak jeszcze wspomóc laktację?

Przyjmowanie preparatów na bazie słodu jęczmiennego to tylko jeden z elementów wspierających laktację. Warto także, abyś zwróciła uwagę na takie czynności, jak:

  • częste przystawianie malucha do piersi – organizm dostosowuje produkcję pokarmu do potrzeb niemowlęcia,
  • prawidłową technikę karmienia – przyjęcie odpowiedniej pozycji pomoże w prawidłowym odruchu ssania,
  • właściwe objęcie sutka i brodawki przez usta malucha – zapewni to efektywne ssanie – nie tylko płytkie, ale i głębokie.

Jeśli za cel postawiłaś sobie karmienie piersią, osłabiona laktacja wcale nie musi być przeszkodą. Sięgnij po preparaty zawierające słód jęczmienny – to skuteczna broń w walce o zwiększoną produkcję pokarmu.

Poprzedni artykułMeble do salonu w stylu klasycznym
Następny artykułLetnie przekąski z owocami dla dzieci

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj