Częstomocz – przyczyny i postępowanie

Częste oddawanie moczu to wyjątkowo uciążliwa przypadłość, zwłaszcza jeśli trwa przez dłuższy czas. Ciągłe uczucie parcia na pęcherze i wizyty w toalecie, które odbywają się także w nocy, potęgują rozdrażnienie i znacznie obniżają komfort życia. Potrzeba częstego oddawania moczu często bywa też jednym z pierwszych objawów schorzeń układu moczowego, nie można więc jej bagatelizować. Co przyczynia się do wystąpienia częstomoczu i kiedy udać się do lekarza?

Częstomocz – przyczyny częstych wizyt w toalecie

Określenie „częstomocz”, przyczyny, a także leczenie dolegliwości odnosi do zwiększonej potrzeby oddawania moczu. Przyjmuje się, że u dorosłego człowieka o częstszym niż zwyczajowe oddawaniu moczu mówi się wtedy, kiedy ilość wizyt w toalecie przekracza 8 na dobę. Oczywiście są to tylko przybliżone ramy. Niekiedy potrzeba częstszego oddania moczu jest skutkiem wypijania w dużych ilościach moczopędnych napojów, takich jak np. kawa, lub skutkiem ubocznym zażywania niektórych leków.

Jeśli jednak częste parcie na pęcherz nie jest wywołane żadnym z tych czynników, trwa przez dłuższy czas lub często nawraca, wówczas może być symptomem chorób i schorzeń ze strony układu moczowego. Wśród nich wymienia się m.in.: stany zapalne zarówno cewki moczowej, jak i pęcherza, choroby nerek oraz cukrzycę.

Częste oddawanie moczu a prostata

Częstomocz u mężczyzn może być też jednym z objawów przerostu gruczołu krokowego, czyli tzw. prostaty. Prostata to niewielki narząd zlokalizowany tuż obok pęcherza moczowego. Odpowiada on za produkcję płynu wchodzącego w skład męskiego nasienia przedłużającego żywotność plemników. Do nadmiernego rozrostu gruczołu krokowego dochodzi na skutek zaburzenia gospodarki hormonalnej organizmu, które u mężczyzn najczęściej przypada na okres andropauzy. Rozrastająca się prostata naciska na pęcherz moczowy, co powoduje trudności z oddawaniem moczu. Jedną z nich jest częstomocz, inną zaś równie często występującą utrata kontroli nad pęcherzem i wynikające z niej problemy z nietrzymaniem moczu.

Sposoby na problemy z oddawaniem moczu

Podobnie jak każda inna dolegliwość utrzymująca się przez dłuższy czas również częstomocz powinien skłonić do jak najszybszego zasięgnięcia opinii lekarza. W pierwszej kolejności można udać się do lekarza rodzinnego, który po przeprowadzeniu wstępnej diagnozy na podstawie przeprowadzonego wywiadu zleci dalszą diagnostykę, a w razie konieczności skieruje do urologa. Nie warto zwlekać z rozpoczęciem leczenia, gdyż odpowiednio wcześnie podjęte daje większą szansę na powrót do pełni zdrowia i odzyskanie kontroli nad pęcherzem.

Przebieg procesu leczenia uzależniony jest od charakteru głównej przyczyny odpowiedzialnej za wystąpienie częstomoczu. Dopiero jej wyeliminowanie pozwoli zniwelować przykrą dolegliwość. Jeżeli częste oddawanie moczu jest wynikiem przerostu prostaty, konieczna może okazać się interwencja chirurgiczna. Dotyczy to jednak przypadków, w których przerost ten jest znaczny, a dolegliwości z niego wynikające – mocno nasilone. W pozostałych przypadkach stosuje się tzw. leczenie zachowawcze, polegające na obserwacji i ewentualnym zastosowaniu farmakologii.

Poprzedni artykułCzy warto pracować w niemieckiej opiece?
Następny artykułJaki pierścionek na zaręczyny złoty czy srebrny?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj